Wizytówka posesji
Ogrodzenie działki jest pierwszym elementem, jaki można zobaczyć, odwiedzając jej właściciela. dla domowników jest ramą, w której zawarli swój azyl, a dla gości informacją o atmosferze panującej w domu.
Uniwersalność gabionów
Pierwsze gabiony, czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami, skonstruował Leonardo da Vinci, nazywając je Corbeille Leonard (Koszami Leonarda). Ich kariera na dobre rozpoczęła się w XIX wieku, na polach bitew – służyły do osłony przed ostrzałem artyleryjskim. Również współcześnie gabiony osłaniają bazy wojskowe. W XIX i XX wieku chętnie stosowano je jako mury oporowe i konstrukcje przeciwpowodziowe. Współcześnie architekci sięgają po nie coraz częściej ze względów estetycznych. Przy ich użyciu powstają elementy małej architektury, jak: stoły, ławki, parawany, donice czy schody. Gabiony nadają się do tarasowania pochyłych działek i budowania dźwiękochłonnych, mocnych ogrodzeń. Dodatkowy efekt osiągniemy, wypełniając je różnego rodzaju materiałem. W przypadku całorocznych gabionów konstrukcyjnych mogą to być np. kamienie ozdobne bądź otoczaki.
Tomasz Fidura, LEGI POLSKA, www.legi-polska.pl
Szeroki wybór z oferty producentów pozwala dopasować ogrodzenie do każdego stylu – od konstrukcji komponujących się z tradycyjnymi domkami do układów efektownie okalających modernistyczną architekturę. Jako materiał najczęściej są wybierane metal lub kamień; rzadziej drewno, które wymaga więcej zabiegów konserwacyjnych. Wiele posesji jest ozdobionych kutymi lub kamiennymi ogrodzeniami, lecz taki styl lepiej sprawdza się przy tradycyjnych budynkach, niekoniecznie zaś dobrze wygląda w połączeniu z modernistyczną architekturą. Co innego można już powieвzieć o ostatnio królującym połączeniu metalu i kamienia, czyli murku gabionowym. Buduje się go poprzez wypełnienie kamieniami specjalnie przygotowanej konstrukcji. Zaletą tego rozwiązania jest dowolność w tworzeniu układów i kolorystycznych wzorów.
Tekst: Joanna Lubiniecka
Bardzo ważnym elementem ogrodzenia posesji jest Brama wjazdowa. Warto rozważyć wybór jak najlepiej dopasowanej do potrzeb, a dla wygody – otwieranej automatycznie.
Brama automatyczna – bezpieczna i inteligentna
Brama wjazdowa jest wizytówką naszej posesji. Oprócz walorów estetycznych musi być ona jednak także funkcjonalna. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania wjazdu. W zależności od potrzeb oraz posiadanych warunków możemy zamontować jeden z dwóch modeli bram wjazdowych: skrzydłową bądź przesuwną. Następnie powinniśmy wybrać odpowiedni model siłownika, który pozwoli na komfortowe korzystanie z bramy, a także będzie idealnie dopasowany do jej wielkości oraz ciężaru, a także częstotliwości i sposobu jej eksploatacji. Ważne, abyśmy wybrali siłownik, który zagwarantuje nam maksimum bezpieczeństwa (siłownik samohamowny z systemem detekcji przeszkody) oraz siłownik inteligentny – taki, którego parametry pracy można swobodnie regulować. jeśli zależy nam na czasie otwarcia bramy, warto zastanowić się nad modelami w wersji szybkobieżnej.
Wojciech Jankowski, Marketing Manager, Nice Polska Sp. z o.o.