Moda, która nie przemija
Cegła to jeden z ciekawszych produktów na elewację domu. Spełni zadanie zarówno jako pokrycie całego budynku, jak i ozdoba jego fragmentu. do jej niesłabnącej popularności przyczynia się duża odporność na zużycie i efektowny, tradycyjny wygląd.
Budynki budowane z cegły potrafią wytrzymać lata i mają swój wyjątkowy urok oraz rzesze wielbicieli, którzy wybierają właśnie taką elewację swojego domu. Charakterystyczny wygląd i kolor cegieł budzi tęsknotę za tradycją i życiem prowadzonym zgodnie z rytmem natury, na wolniejszych obrotach. Ściany wybudowane z tego surowca zapewniają dobrą izolację termiczną budynku, są odporne na zabrudzenia i pasują właściwie do każdego stylu architektury. Wśród miłośników tradycyjnych domów królują ręcznie formowane cegły, czasem specjalnie postarzane, natomiast zwolennicy nowoczesności sięgają po mający gładszą powierzchnię klinkier – bardziej trwały i mniej nasiąkliwy dzięki wypalaniu w temperaturze 1000–1300°C. Oprócz wielu rodzajów materiał ten ma też sporo kolorów, pasujących do każdej elewacji. Jest ich cała paleta: od bieli, beżu i brudnej żółci, poprzez wszystkie odcienie czerwieni przechodzącej w brąz, aż po grafit i głęboką czerń.
Jeśli marzy się o takiej urokliwej elewacji, ale nie można zastosować na niej pełnych cegieł, sprawdzą się cieńsze płytki klinkierowe lub betonowe stylizowane na cegłę.
Efektowne zamienniki pełnej cegły
Można śmiało powiedzieć, że cegła ze względu na swe walory estetyczne jest materiałem ponadczasowym, użytkowanym od tysiącleci w budownictwie. została wynaleziona w różnych formach przez wiele kultur. Wszystko to sprawia, że widok ceglanego muru jest tak głęboko zakorzeniony w ludzkiej duszy. jeśli jednak nie ma możliwości wykonania elewacji z pełnych cegieł, istnieje inny, często wykorzystywany sposób na uzyskanie efektu ceglanej powierzchni. jest nim zastosowanie płytek o podobnej lub takiej samej fakturze jak cegła – mogą to być płytki ceramiczne, klinkierowe bądź np. cementowe. Te ostatnie, poza ciekawym wyglądem, np. imitującym styl starej cegły, są znakomitym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o uzyskanie rustykalnego efektu starej, podniszczonej powierzchni, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad użytkowych starych, oryginalnych cegieł.
Robert Świerżewski, Elkamino Dom, www.elkaminodom.pl
Cegła pojawia się nie tylko w sielskich domkach na wsi, lecz także w architekturze nowoczesnej – ocieplając budynek lub dodając mu modernistycznej surowości.