Wiosenna mobilizacja – sprawdzamy gotowość kosiarek do pracy w nowym sezonie
Nastała już astronomiczna wiosna i pora na przygotowanie się do nowego sezonu koszenia. To również najwyższy czas na sprawdzenie czy nasza kosiarka jest sprawna i gotowa do pracy, często do intensywnej pracy przez kilka miesięcy. „Właściciele kosiarek, elektrycznych a zwłaszcza spalinowych, często lekceważą sprawdzanie stanu technicznego maszyny lub też nie przestrzegają zasad prawidłowej ich eksploatacji. A przecież zakup kosiarki to inwestycja i choćby z tego powodu kosiarka powinna nam służyć przez wiele lat. Dlatego też warto o nią dbać systematycznie, by nie obciążać domowego budżetu dodatkowymi kosztami poważniejszych napraw czy wymiany części.” – mówi Robert Spaltabaka, Szef Sieci Serwisowej Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.
Sprawna kosiarka na trawniku
Regularne koszenie trawy, wraz z aeracją, wertykulacją, nawożeniem i nawadnianiem, należy do podstawowego pakietu pielęgnacji trawnika, jeśli chcemy, by trawa upiększała, a nie szpeciła ogród i otoczenie domu. „Sprawna i dobra jakościowo maszyna do koszenia odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu trawy w dobrej kondycji. Jeśli zależy nam na efektownym trawniku, to warto pamiętać, że to właśnie dobrze naostrzone noże kosiarki, decydujące o jakości cięcia, wpływają na rozwój darni.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „Tępe ostrza – kosiarki, tak jak i nożyc do przycinania żywopłotów, niszczą rośliny. W przypadku trawy, takie noże szarpią, ranią darń i powodują zrywanie miękiszu listków. Uszkadzają też wiązki przewodzące czyli nerwy rośliny. W konsekwencji źdźbła traw silnie transpirują, tracąc więcej wody, a powstałe rany sprzyjają wnikaniu czynników chorobotwórczych. Darń jest osłabiona, choruje i potem ratowanie jej jest sporym wysiłkiem, często przez cały sezon. Dlatego polecam systematyczne sprawdzanie noży kosiarek, regularne ich ostrzenie, a przy zakupie kosiarki – warto zwrócić uwagę na standard wykonania i jakość noży.”
To my psujemy kosiarki?
Kosiarki niekonieczne psują się same. Kosiarka dobrej jakości i renomowanej marki jest produkowana z myślą o wieloletniej eksploatacji, ale jeśli właściciel czy użytkownik maszyny nie dba o nią, to maszyna może przysparzać kłopotów i utrudniać prace ogrodowe. „Wieloletnie doświadczenie naszych autoryzowanych serwisów pozwala na postawienie tezy, że to sami użytkownicy kosiarek przyczyniają się do psucia się tych maszyn.” – stwierdza Robert Spaltabaka. „Kosiarki spalinowe Honda należą do światowej czołówki, dlatego oferujemy klientom korzystnie długi okres gwarancji, który potwierdza ich jakość. Jednak i okres gwarancyjny zobowiązuje właściciela maszyny do corocznego przeglądu. W praktyce, owa dbałość o maszyny nie wygląda najlepiej. Największym grzechem użytkowników jest zimowe przechowywanie kosiarek z pozostawionym paliwem oraz ich uruchamianie na tymże zapasie. To często prowadzi do problemów z gaźnikiem i uruchomieniem silnika. Kolejne poważne zaniedbania, z którymi styka się najczęściej obsługa serwisowa to zanieczyszczony, długo niewymieniany filtr powietrza, olej czy zużyta świeca oraz brak systematycznych przeglądów technicznych maszyny. Często zdarza się, że użytkownik zgłasza kosiarkę do serwisu dopiero wtedy, gdy nastąpi awaria. A wówczas koszty naprawy są z reguły dużo wyższe, niż w przypadku regularnych przeglądów.”
Co na wiosnę warto sprawdzić w kosiarce spalinowej
Przed rozpoczęciem sezonu koszenia dobrze jest sprawdzić:
- czy kosiarka jest oczyszczona. Jeśli nie oczyściliśmy jej po zakończeniu poprzedniego sezonu, trzeba to zrobić przed wznowieniem pracy w ogrodzie. W tym przypadku, należy to zrobić delikatnie, by przy usuwaniu zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi nie spowodować uszkodzenia maszyny. Przy tejże okazji warto także przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom i uzupełnić ewentualne ubytki.
- czy kosiarka działa prawidłowo – w przypadku wątpliwości najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi. Tę kontrolę można wykonać we własnym zakresie, ale najwygodniej i najbezpieczniej jest powierzyć ją specjalistom z autoryzowanych serwisów.
„Podstawowymi elementami kosiarek spalinowych, które należy na wiosnę sprawdzić są: filtr powietrza, świeca zapłonowa i olej. Jednocześnie chciałbym uczulić wszystkich użytkowników kosiarek spalinowych, dla dobra maszyn, trawy i domowego budżetu, na konieczność dbania o kosiarki i opróżnianie zbiornika paliwa, a co najmniej wypalenie paliwa z gaźnika, jeśli nie planujemy używać maszyny dłużej niż miesiąc. Upływ czasu, wahania temperatury i parowanie znacznie obniżają jakość paliwa co nie pozostaje bez wpływu na pracę silnika. Naprawdę warto dbać o kosiarki, tak jak dbamy o swoje samochody.” – dodaje Robert Spaltabaka.
- Świeca zapłonowa – powinna być wymieniona w przypadku stwierdzenia na niej dużej warstwy nalotu, pęknięć czy uszkodzeń izolatora. Dobrze jest też skontrolować stan jej dokręcenia, gdyż niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik.
- Filtr powietrza – zabrudzony filtr powietrza pogarsza pracę silnika. Powinien być sprawdzany przed każdym użyciem kosiarki, a przynajmniej raz do roku wymieniany – najlepiej przed sezonem wiosennym. Kontrolujemy czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany). W przypadku niewielkiego zanieczyszczenia, należy filtrem lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy – delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Warto również uważać, by nie wcierać brudu (nie poleca się stosowania szczoteczki) i by zanieczyszczenia nie dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika.
WAŻNE: Nie uruchamiamy silnika bez założonego filtra, by nie narażać silnika na przedwczesne zużycie
- Poziom oleju – jeżeli podczas konserwacji urządzenia przed zimą w silniku nie został wymieniony olej, należy to zrobić na wiosnę. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom.
- Noże – przed rozpoczęciem nowego sezonu koniecznie trzeba przyjrzeć się ostrzom i ocenić stan ich zużycia. W przypadku stwierdzenia stępienia należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdyż noże muszą być odpowiednio wyważone po tym zabiegu. Natomiast jeśli zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia, nierówności – powinniśmy noże wymienić.
- Kosz – kosz jest tym elementem, któremu zazwyczaj w ogóle nie poświęcamy uwagi, a warto, ponieważ jest poddawany dużym obciążeniom i zużywa się w miarę upływu czasu podczas eksploatacji. Dobrze jest zatem na wiosnę sprawdzić stopień zużycia, postrzępienia i wymienić go, jeśli uznamy to za konieczne.
Na zakończenie przeglądu kosiarki spalinowej zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.
Kontrola stanu technicznego kosiarek elektrycznych
- Upewnij się, że kosiarka jest odłączona od źródła zasilania.
- Usuń resztki trawy, jeśli nie zostało to zrobione po zakończeniu poprzedniego sezonu. Nie wolno używać do tego celu wody pod ciśnieniem, by uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektrycznych.
- Sprawdź stan przewodów elektrycznych.
- Sprawdź czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.
- Pozostałe zalecane czynności, to podobnie jak w kosiarkach spalinowych, kontrola stanu noży i ich naostrzenie lub wymiana oraz wyważenie, dokręcenie śrub, ogólny stan kosiarki z uwzględnieniem warstwy lakieru.
www.mojahonda.pl