Zadbaj o zieleń
Trawnik to wizytówka każdego ogrodu, dlatego tak ważny jest jego wygląd. Aby spędzanie w nim czasu było przyjemnością, należy zadbać o jego pielęgnację. Żeby nie stało się to przykrym obowiązkiem, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.
Mnogość modeli na rynku oraz rozmaite funkcje, w które sprzęty są wyposażone, mogą przysporzyć nie lada trudu w podjęciu decyzji. Podstawowe pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, to kwestia rodzaju silnika, w jaki kosiarka jest wyposażona oraz fakt, czy jest nam ona w ogóle potrzebna. Z małymi przydomowymi trawnikami świetnie poradzi sobie podkaszarka, która dodatkowo zadba o miejsca trudno dostępne. Do pielęgnacji trawnika o powierzchni nie większej niż 500 m 2 rekomendowane są te z silnikiem o zasilaniu elektrycznym, choć optymalna długość kabla zasilającego nie powinna być większa niż 25 m, zatem na wybór składa się też w tym przypadku ukształtowanie działki. Dla osób, które nie mają na posesji dostępu do zasilania elektrycznego, a nie chcą generować spalin, dobre będą kosiarki akumulatorowe. Posiadacze trawników o powierzchni powyżej 500 m 2 powinni wyposażyć się w sprzęt spalinowy. Warto tutaj zwrócić uwagę na napęd na koła, ponieważ znacznie łatwiej skosić duże powierzchnie, jeśli kosiarka jest w tę funkcję wyposażona – nie podejmuje się wówczas dużego wysiłku przy jej prowadzeniu. Kiedy zaś koszenie trawnika nie należy do naszych ulubionych czynności, z pomocą przyjdzie maszyna zautomatyzowana, która całą pracę wykona sama, bez konieczności jej obsługi.
Tekst: Edyta Duda
Dbaj o trawnik w trakcie całego sezonu
Regularne czynności serwisowe wydłużają działanie silnika, a nawet zmniejszają o jedną trzecią zużycie paliwa i aż o połowę emisję spalin. Część z nich można wykonać samodzielnie. Zużyty olej silnikowy można usuwać poprzez korek spustowy w misce olejowej, za pomocą specjalnej pompki lub bezpośrednio przez wlew. Wlewając nowy olej, pamiętaj, że jego poziom musi być zawsze maksymalny. Paliwo ma trwałość tylko do 30 dni, po tym czasie może się rozwarstwiać. Aby temu zapobiec, zastosuj stabilizator, który zwiększa jego trwałość do 24 lub 36 miesięcy. Sprawdź, jaki rodzaj filtra powietrza jest w silniku. Filtr gąbkowy można wyprać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem detergentu, nasączyć kilkoma kroplami czystego oleju silnikowego, wycisnąć nadmiar i zamontować. Wkład filtra z papieru można oczyścić przez lekkie uderzenie w równą, czystą powierzchnię. Nie czyść sprzężonym powietrzem. Świecę zapłonową wymieniaj co 100 godzin efektywnej pracy silnika lub raz w sezonie.
Wojciech Jasiński, Briggs&Stratton, www.briggsandstratton.com.pl