Pielęgnacja ogrodu
Pięknie przystrzyżona trawa, idealnie przycięty żywopłot i drzewka mistrzowsko uformowane – tak każdy z nas widzi swój wymarzony ogród. Jednak, aby marzenia stały się rzeczywistością, musimy odpowiednio zająć się pielęgnacją przydomowej zieleni.
Estetyczny, równo przycięty żywopłot może być świetną alternatywą dla tradycyjnego ogrodzenia. Aby jednak spełnił swoją rolę, musi być odpowiednio gęsty. By roślina mogła mocno się rozgałęzić, niezbędne jest jej przycinanie od pierwszych lat. Żywopłoty z roślin liściastych, które zimą tracą liście, wymagają przycinania co najmniej dwa razy do roku. Nie będą one jednak, z wiadomych względów, pełnić dostatecznej ochrony naszej posesji. Żywopłoty z roślin zimozielonych będą pięknie wyglądać cały rok, a przycinać je wystarczy zazwyczaj tylko raz do roku. Do ich pielęgnacji niezbędne są nożyce, dlatego warto rozważyć, czy potrzebujemy urządzenia spalinowego czy wystarczy elektryczne. Na nożyce spalinowe powinni zdecydować się właściciele rozległych terenów, na niewielkich posesjach doskonale sprawdzą się urządzenia zasilane prądem. Jeśli w naszym ogrodzie oprócz krzewów rosną większe okazy drzew ozdobnych lub owocowych, powinniśmy zaopatrzyć się w pilarki łańcuchowe. Tutaj do wyboru mamy również modele elektryczne (zasilane sieciowo lub akumulatorowe) i spalinowe. Te drugie wybierane są najczęściej wtedy, gdy na działce nie ma dostępu do energii elektrycznej lub gdy potrzebna jest większa moc urządzenia.
Dbanie o ogród to jednak nie tylko przycinanie krzewów. To również zadbanie o czystość i porządek na tarasie czy w przydomowym oczku wodnym. Tarasy oraz podjazdy wykonane z bruku kamiennego lub betonu bez problemu wyczyścimy silnym strumieniem wody (np. myjką ciśnieniową). Jeśli na powierzchni znalazły się trudne do usunięcia plamy, można zastosować dostępne na rynku specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia danej nawierzchni. Oczka wodne, które zdobią nasz ogród, wymagają — szczególnie po zimie — oczyszczenia z zeschniętych roślin wodnych oraz liści i śmieci, które wpadły z zewnątrz. Co kilka lat warto również wybrać z dna zbiornika muł, który niepotrzebnie spłyca koryto i jest niekorzystny dla żyjących w wodzie stworzeń. Pomocny okaże się tutaj odkurzacz do oczek wodnych, który znacznie ułatwi prace. Sprzętem ogrodowym wartym uwagi jest również odkurzacz. Pozwoli łatwo wysprzątać śmieci czy niechciane liście z trawnika, rabat i trudno dostępnych miejsc. Odkurzacze stają się pomocne także przy sprzątaniu piasku z tarasu, podjazdu czy ścieżki.
Tekst: Edyta Duda
Wiosenne porządki
Kiedy nadchodzą pierwsze wiosenne dni, oznacza to również, że nadszedł czas na pierwsze porządki. Deszcz i śnieg pozostawiły brud i osad wokół domu. Zamiast tracić czas na pracochłonne szorowanie, warto skorzystać z urządzenia wysokociśnieniowego, które zużywa 80% mniej wody niż wąż ogrodowy. Urządzenia tego typu mają wiele zastosowań. Pokryte mchem płyty chodnikowe czyści się równie łatwo jak fasadę domu czy drewniane ławki ogrodowe. W jaki sposób czyścić, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Czy lepszy jest strumień płaski czy punktowy? A może dysza rotacyjna? Odpowiedzią na te pytania jest urządzenie wielofunkcyjne: pistolet z wyświetlaczem LED, na którego ekranie wyświetlają się piktogramy pozwalające dopasować ciśnienie do czyszczonych powierzchni. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie dobierać siły strumienia. Regulacja ciśnienia oraz podawanie środka czyszczącego odbywa się łatwo poprzez lancę, a użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji urządzenia na pistolecie.
Natalia Bała, Kärcher Team, www.karcher.pl