Jak zapobiegać brązowieniu iglaków?
Drzewa i krzewy iglaste mają specyficzny tryb „życia”. Nieco wcześniej kończą wegetację i przechodzą w stan w spoczynku w porównaniu z roślinami liściastymi. Jednocześnie jednak w okresie zimowym tracą wodę na wskutek transpiracji (dotyczy to wszystkich gatunków zimozielonych). W rezultacie są bardziej narażone na brązowienie. Przy braku właściwej opieki zdarza się nawet, że brązowieją i zamierają całe rośliny, w dodatku w przypadkowych miejscach. Przykładowo kilka tuj w rzędzie pozostaje zielona, a jedna czy dwie są całkowicie brązowe. Przyczyny są różne, części z nich – najbardziej prawdopodobnym – można jednak zapobiec.
Zabiegi przeciw brązowieniu iglaków
Brązowienie iglaków często jest powiązane z suszą fizjologiczną, np. korzenie zimą nie mogą pobrać ubytków wody z zamarzniętej gleby. Dlatego drzewa i krzewy zimozielone, zwłaszcza młode, zaleca się podlewać przez cały rok, sporadycznie w okresie zimowym (najlepiej w mniej mroźne dni).
Drugą nogą „fundamentu” jest właściwe nawożenie, np. 2-3 krotne w sezonie. Stosuje się w szczególności nawozy, które zawierają dużo fosforu i potasu. Pierwsze makropierwiastek wspomaga budowę systemu korzeniowego, dzięki czemu roślina sprawniej pobiera wodę i składniki pokarmowe (mniejsze zagrożenie zamierania igieł i łusek). Potas poprawia zagęszczenie, a oprócz tego zwiększa odporność na suszę. Oczywiście azot przyspieszający wzrost i mikroelementy wspierające różnorodne procesy fizjologiczne również mają znaczenie. Właściwe proporcje i formę składników pokarmowych ma Nawóz Ogród 2001 do tui i innych iglaków.
Oprócz tego iglaki należy chronić przed czworonogami, np. montując siatki zabezpieczające. Ich mocz prowadzi do poparzenia korzeni i podstawy pędu. Za brązowienie mogą także odpowiadać choroby grzybowe.