Jak przygotować drewno na opał?
Przed nami najchłodniejsze miesiące w ciągu roku. Ciepły dom staje się w tym okresie przystanią, do której pospiesznie się kierujemy, zziębnięci po dłuższym spacerze. Ogień w kominku potrafi stworzyć niezwykle przytulną atmosferę. Jeśli chcemy spędzić z naszymi bliskimi zimowy czas w magicznym otoczeniu, najwyższa pora, by przygotowywać drewno na opał. Wszystkim początkującym (i nie tylko) przyda się więc kilka cennych rad na temat tego, jak właściwie się do tego zabrać.
Jakim drewnem palić?
Drewno na opał powinno być zdrowe i dobrze wysuszone, tzn. jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Im bardziej mokre, tym gorzej się pali i wydziela mniej ciepła. Najlepsze jest drewno drzew liściastych, ze względu na dużą wartość opałową, wytwarza mniej dymu i sadzy, pali się wolno i spokojnie. Drewno z drzew iglastych zawiera duże ilości żywic, które zanieczyszczają palenisko i komin podczas spalania.
To, jak długo drewno musi być suszone, zależy od rodzaju drewna, czasu ścinki i sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia. Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Dla drewna dębowego optymalny czas schnięcia wynosi trzy lata. Można jednak dokonać zakupu gotowego, już odpowiednio wcześniej sezonowanego drewna opałowego.
Decydującą rolę w określaniu wartości opałowej odgrywa wilgotność drewna. Woda może stanowić nawet 50% wagi świeżo ściętego drewna. Metr przestrzenny świeżo ściętego drewna bukowego musi oddać ok. 350 l wody, zanim osiągnie pożądaną, niską wilgotność. W przypadku spalania drewna mokrego najpierw musi wyparować zawarta w nim woda. Skutkiem tego jest brak możliwości całkowitego spalenia wszystkich składników drewna ze względu na obniżoną temperaturę spalania oraz niższą wartość energetyczną. Gazy generatorowe opuszczają komin nie spalone, wzgl. osadzają się w jego wnętrzu pod postacią sadzy. Spalanie wilgotnego drewna stanowi duże obciążenie dla środowiska, jest to proces nieekologiczny.
Posiadacze kominków powinni regularnie dokonywać przeglądów kominiarskich oraz stosować się do porad dotyczących prawidłowego palenia w piecu.
Bezpieczeństwo priorytetem
Do przygotowania drewna opałowego potrzebne są odpowiednie urządzenia oraz narzędzia. Podczas pracy z urządzeniami mechanicznymi najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy zatem, aby przed startem pracy z pilarką zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną.
Przydadzą nam się solidne buty z dodatkowym zabezpieczeniem przed przecięciem, ocieplane rękawice, spodnie wykonane ze specjalnego materiału antyprzecięciowego i podwójnie wzmocnioną strefą kolan, okulary ochronne i ochronniki słuchu lub hełm ochronny z osłoną twarzy.
Warto dodać, iż środki ochrony osobistej STIHL w wielu punktach przewyższają wymagania nakładane przez europejskie przepisy BHP, zapewniając jednocześnie bardzo wysoki komfort noszenia.