Posezonowa konserwacja drewna przedłuża żywotność surowca
Wilgoć to zdecydowany wróg drewna. Wnika w surowiec, powodując jego pęcznienie, przez co drewno niszczeje i jest podatne na rozwój mikroorganizmów. W efekcie, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone, nie tylko traci swój piękny, naturalny wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność i zamiast zdobić ogród, zaczyna szpecić przydomowy krajobraz.
Po sezonie, gdy wilgoć staje się praktycznie wszechobecna, należy więc zadbać o prawidłową ochronę drewnianych konstrukcji w ogrodzie, by wzmocnić drewno i przedłużyć jego żywotność. Drewno posiada właściwości higroskopijne. Oznacza to, że absorbuje wilgoć, co powoduje jego rozpulchnianie i otwiera drogę do rozwoju pleśni. Z kolei podczas wysychania odparowuje ją, przez co drewno się kurczy, czego efektem mogą być nieestetyczne i niebezpieczne dla trwałości surowca pęknięcia. Dlatego po gorącym lecie, kiedy silne nasłonecznienie drewna mogło dodatkowo osłabić jego strukturę, tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja elementów drewnianej architektury ogrodu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które nie będą zimować pod dachem. Deski tarasowe, wykonane z drewna meble, altany, płoty czy pergole – to wszystko wymaga stosownego zabezpieczenia przed niszczącym je deszczem, śniegiem czy mrozem, które będą niechcianym towarzyszem drewna przez cały jesienno-zimowy okres.
Do walki z deszczem i śniegiem świetnie nadają się oleje, które głęboko penetrują drewno, zapewniając mu doskonałą ochronę. Dzięki temu surowiec odpycha wodę i jest bardzo dobrze zabezpieczony m.in. właśnie przed działaniem niszczącej wilgoci, a także przed pękaniem. Olejowane drewno zachowuje przy tym swój pełen wdzięku charakter, z widocznym naturalnym usłojeniem, dlatego ten sposób pielęgnacji świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach, takich jak drewniana podłoga na tarasie. Co ciekawe, na rynku dostępne są oleje, które można zabarwić na wybrany odcień. W efekcie na zewnątrz można cieszyć się podłogą nie tylko w typowych dla drewna wybarwieniach, ale też w niebanalnej kolorystyce jak np. szarości, zielenie czy błękity, przy zachowaniu przyjemnej, w pełni wyczuwalnej pod stopami struktury surowca. Łatwość aplikacji dobrej jakości olejów sprawia, że olejowanie desek tarasowych też nie jest skomplikowanym zadaniem. Choć warto pamiętać, że proces ten wymaga pewnej regularności dla zachowania najlepszych efektów i wzmocnienia trwałości drewna.
Oleje z powodzeniem można wykorzystać też do zabezpieczenia drewnianych mebli, ale popularnym rozwiązaniem do tego typu powierzchni są również impregnaty i lakierobejce impregnujące. Zapewniają one ochronę surowca przed działaniem zmiennych czynników pogodowych, w tym deszczu czy śniegu, nawet na kilkanaście lat. Oznacza to, że raz zakonserwowane meble po lecie będą wzmocnione i zabezpieczone na wiele sezonów, na długo ciesząc efektownym wyglądem. Opracowane na bazie innowacyjnych technologii preparaty tworzą na powierzchni drewna wyjątkowo trwałą powłokę, zapewniając też skuteczną barierę dla odpowiedzialnych za rozkład drewna grzybów. Zwiększają jednocześnie żywotność drewna, uszczelniając i wypełniając mikropęknięcia oraz nadają mu większą odporność na zarysowania i ścieranie. A to wszystko dzieje się przy podkreśleniu naturalnego rysunku drewna. Impregnujące lakierobejce cenione są także za wszechstronność. Oprócz mebli polecane są bowiem na elewacje, altany, okna drewniane, ogrodzenia i balustrady, a także do malowania małej architektury ogrodowej.
Wilgotność malowanych powierzchni świetnie potrafi regulować też dedykowana farba do ochrony i dekoracji drewna. Farba nie łuszczy się ani nie pęka, a drewno pozostaje długo odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, ale też grzyby. Zaletą tego typu farb jest też to, że nie wymaga ona wielu zabiegów konserwacyjnych, nie ma więc konieczności częstego powtarzania prac. W odróżnieniu od olejów czy lakierobejcy, farby zapewniają kryjący efekt, w odcieniu wybranym nawet spośród kilkuset kolorów, co sprawia, że można dopasować kolor drewnianych ścian, drzwi, okien, płotów czy mebli praktycznie do każdej ogrodowej aranżacji.
Niezależnie od tego, jaką powierzchnię zabezpieczamy po sezonie i które preparaty wykorzystujemy, należy pamiętać o uniwersalnych zasadach podczas malowania. Prawidłowa aplikacja determinuje w dużej mierze skuteczność stosowanego preparatu, dlatego przed rozpoczęciem malowania należy zapoznać się z informacjami i instrukcjami zawartymi na karcie technicznej bądź opakowaniu. Prace malarskie na drewnianych powierzchniach powinny być prowadzone w zakresie temperatur 8-25°C, a wilgotność względna nie może przekraczać 80%. Malowane drewno nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli zabezpieczamy świeże, wcześniej niemalowane powierzchnie, należy upewnić się, że są one wysuszone. Wilgotność względna surowca nie powinna być wyższa niż 20%, w przeciwnym razie stosowany produkt nie będzie prawidłowo wnikał w drewno i nie zagwarantuje mu należytej ochrony. Bez względu na to, jaki preparat jest w użyciu, przed malowaniem i w trakcie prac należy go dokładnie wymieszać. Produkty transparentne, jak impregnaty, oleje i lakierobejce najlepiej aplikować wzdłuż słojów drewna, pędzlem, cienkimi warstwami, dobrze je wcierać i rozprowadzać. W przypadku nakładania oleju po ok. 10-20 min. od naniesienia produktu należy usunąć jego nadmiar przy pomocy szmatki lub czyściwa. W przypadku farb dobrym rozwiązaniem aplikacyjnym będzie pędzel lub metoda natryskowa. Liczba warstw zależy od rodzaju malowanej powierzchni, wykorzystywanego produktu, a także oczekiwanego efektu końcowego.
Tekst: Ryszard Frycowski, Technology Support Manager Tikkurila / PPG Polska
Fot. Tikurilla
Współpraca reklamowa